Dziś jest czwartek, 25 kwiecień 2024. Imieniny: Jarosława, Marka

Historia kościoła

Jenikowo

W dostępnych materiałach historycznych brak jest informacji o wczesnych dziejach Jenikowa. Z układu wsi wnioskować można jednak, że posiadała średniowieczny rodowód. Była prawdopodobnie wsią szlachecką, gdyż w XVIII w. należała do domeny państwowej. Dzięki domenie zbudowano w 1722 r. ryglowy kościół. Współcześnie z tego kościoła zachowała się tylko wieża. W 1898 r. na miejscu ryglowego kościoła wzniesiono nowy neogotycki kościół. Świątynia jednonawowa, przykryta stromym dachem dwuspadowym. Prostokątny korpus nawy zamyka wieloboczna absyda. Neogotycki charakter budowli podkreślają ostrołukowe okna oraz szkarpy. W wyposażeniu kościoła zachowały się neogotycka ambona, krucyfiks, chrzcielnica, organy firmy Grüneberga ze Szczecina nr. 398/1897. Dzwon umieszczony obok świątyni został odlany dla kościoła w Korytowie w roku 1568. Po 1945 przeniesiony do Jenikowa, gdyż rozebrano wieżę stojącą przed kościołem.
Po II Wojnie Światowej kościół został przejęty przez katolików. Dnia 19.03.1947 został poświęcony, a 20.08.1951 została erygowana parafia św. Józefa Oblubieńca NMP w Jenikowie.