Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Józefa w Jenikowie
Dziś jest piątek, 14 czerwiec 2024. Imieniny: Elizy, Bazylego

Galerie fotografii

Salka "nad studnią"

Trwają prace nad przygotowaniem salki na plebani do spotkań duszpasterskich, integracyjnych i warsztatowych. W tym pomieszczeniu mieści się studnia z wodą. Osoby, które mają wiedzę, jak można skutecznie takie pomieszczenie ogrzać, prosze o podzielenie się taką wiedzą. Jeżeli ktoś ma pomysły, jak chciałby wykorzystać to pomieszczenie w celach duszpasterskich, integracyjnych lub warsztatowych, to już można się zgłaszać z pomysłami.

Kolejne wykonane prace.

Nie zwalniamy tempa nad upiększeniem naszych świątyń. Do kościoła w Bagnach i Korytowie przybyły obudowy Tabernakulum wykonane przez pana Stanisława Tomaszewskiego, a w Dębicach po zakupie figury Świętej Rodziny powstała kapliczka przed świątynią.

Witraże kościoła w Dębicach.

Po prawie rocznej zbiórce datków parafian z Dębic, Maszewka, Leszczynki i Bęczna 6 października zostały zamontowane witraże w oknach prezbiterium. Autorem witraży jest pan Wiesław Pawłowski z Kwidzyna. Witraże są wotum na 70 lecie erygowania naszej parafii.

Wiata.

Z dniem 30 czerwca rozpoczęła się praca nad wiatą, która ma służyć spotkaniom na terenie plebanii. Pomoc w jej wykonaniu okazli panowie Piotr Perek, Leszek Fijałkowski, Grzegorz Kubacki, Dariusz Bobrowski.

Cztery Pory Roku ze św. Józefem.

25 lipca 2020 roku rozpoczęliśmy cykl spotkań dla mężczyzn Cztery Pory Roku ze Świętym Józefem. Kwartalne spotkania przybliżające postać św. Józefa, męska modlitwa i spotkanie.

Montaż nowych okien w Dębicach.

Przy sprzyjającej pogodzie, 9 maja 2020 roku, nastał moment wymiany okien w kościele w Dębicach. W oknach będą założone witraże. Całością pracy kierował pan Marek Korwek, a pomocą służyli niezawodni strażacy z OSP Dębice. Obecnie trwa zbiórka na witraże.

Nowe płaskorzeźby.

Od 7 kwietnia rozpoczął się montaż pierwszych zamówionych elementów rzeźbionych do naszych świątyń. Autorem jest pan Stanisław Tomaszewski z Gorzowa Wielkopolskiego. W pierwszej kolejności wykonane zostały kłosy na mense oltarza, symbole na cokoły oraz obudowy tabernakulum.

Odpust i poświęcenie figury Świętego Józefa.

19 marca 2020 roku obchodziliśmy Uroczystość Świętego Józefa naszego Patrona. Przed Mszą św. odpustową ks. kan Wacław Nowak poświęcił figurę naszego Patrona ustawioną na placu przed plebanią.

Betlejem w Szczecinie 2020.

Już po raz trzeci udaliśmy się na koncert Betlejem w Szczecinie, by usłyszeć kolędy całego świata. Nie zawiedliśmy się. Koncert był wspaniały.

Nowe okna do Dębic.

30 grudnia dotarły do nas nowe okna do kościoła w Dębicach, w których będą zamontowane witraże. Jest to wotum na 70 lecie parafii od mieszkańców Dębic, Maszewka, Bęczna, Leszczynki.

Nowy ołtarz i ambony w Bagnach.

Z okazji zbliżającego się 70 lecia parafii podjęta została decyzja o wymianie drewnianego ołtarza i ambon. Mense ołtarza wykonał pan Dariusz Bobrowski, a elementy granitowe pan Józef Wasij. Całość wykonanej pracy została ufundowana przez anonimowego darczyńcę. Serdecznie dziękujemy za ten dar. Z dawnego ołtarza i ambon zostały wykonane krzyże, które trafiły do domów naszych parafian.

Nowa kapliczka Maryjna w Jenikowie.

Od grudnia rozpoczęliśmy prace przy budowie nowej kapliczki Maryjnej w miejsce starej, która została rozebrana w związku z odsłonięciem monumentu z I wojny światowej. Prace wykonywali nasi parafianie, a zwięczeniem była drewniana nadstawa wykonana przez pana Mariusza Kodź.

Renowacja obrazu Świętego Józefa.

W związku ze zbliżającą się w 2021 roku 70 rocznicą powstania parafii podjęliśmy inicjatywę renowacji obrazu naszego Patrona. Rama wymagała odrobaczenia, uzupełnienia ubytków, klejenia i wykonania nowego pokrycia. Renowację wykonał pan Stanisław Tomaszewski z Gorzowa Wielkopolskiego.

Przywracamy historię.

Po I Wojnie Światowej mieszkańcy naszych ziem ustawiali pomniki upamiętniające mężczyzn, którzy zginęli z danej miejscowości. W Jenikowie w latach 50 - 60 ustawiono kapliczkę Maryjną, do której budowy wykorzystano istniejący monument. Na prośbę Stowarzyszenia Historycznego Biały Grosz z Goleniowa i przy ich pomocy, 26 października 2019 roku, odsłoniliśmy zakryty monument.

Figura naszego Patrona.

Od 20 września rozpoczęliśmy prace nad kapliczką Świętego Józefa na placu przed plebanią. Figura przybyła z Sanktuarium Św. Józefa z Kalisza. Wykonana została z piaskowca w warsztacie we Włoszech. Prace kamieniarskie przy cokole wykonał pan Józef Wasij z Korytowa.

Dokończenie ogrodzenia.

W sierpniu dokończone zostało ogrodzenie terenu plebanii i założona została nowa brama wjazdowa.

Kolejne prace ogrodnicze.

Początkiem lipca rozpoczęliśmy prace związane z opaską wokól budynku plebanii i dokonaliśmy nasadzenia 1600 sadzonek bukszpanu, Założona została linia kroplująca, a posiana trawa, już staje się widoczna.

Rekolekcje Wielkopostne 2019.

W dniach 27 - 29 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębicach przeżywali czas Rekolekcji, które prowadził ks. Marcin Miczkuła. Nasze rekolekcje złączone zostały z przeżywaną 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości. Dzieci wykonały kartki świąteczne, które rozesłaliśmy do ośrodków i parafii polnijnych na całym świecie. Wielką radością były otrzymane podziękowania z Japonii, Stambułu, Cypru, Anglii.

Pierwsze nasadzenia.

Wiosna 2018 roku przynosi możliwość pierwszych nasadzeń . Posadziliśmy platany, graby, rododendrony, tuje, a cały teren został obsiany trawą.

Niwelacja terenu przy plebanii.

Sprzyjająca grudniowa pogoda sprawia, że możemy dalej pracować. Położyliśmy rury odprowadzające wodę deszczową i nawieźliśmy ziemię, by wyrównać teren po położeniu kostki brukowej.

Kostka brukowa przy plebanii.

Końcem września 2018 roku na teren przy plebanii weszła firma Sett - Pol z Maszewa, by położyć kostkę brukową. Jak do tej pory najbardziej kosztowna inwestycja w parafii. W sumie położone zostało 600 metrów kostki. Pozostał jeszcze wjazd, ale musimy uzyskać pozwolenie na połączenie z drogą wojewódzką.

Kapliczka Jezusa Frasobliwego.

W Korytowie po ścięciu świerka stojącego przed wejściem do kościoła pojawił się pomysł, by na pniu powstała kapliczka. Temat został związany z wezwaniem świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego, stąd pomysł na figurę Jezusa Frasobliwego. Kapliczkę wyrzeźbił dla nas pan Stanisław Tomaszewski z Gorzowa Wielkopolskiego. Poświęcenia dokonał 14 września 2018 roku ks. Maciej Babicki podczas Uroczystości Odpustowej w Korytowie.

Wiata gospodarcza

Wykorzystując złożone od lat belki sosonowe wykonana została wiata na drewno i inne rzeczy gospodarskie. Wykonaniem wiaty zajęli się nasi parafianie Grzegorz Kubacki i Arkadiusz Miksa. Pozyskaną trelinkę położyli druhowie OSP Dębice.

Nowe obrazy w Wojtaszycach.

W dniu 26.08.2018 roku podczas Odpustu w Wojtaszycach został poświęcony nowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, gdyż kościół jest pod tym wezwaniem. Obraz ufundowali Anna i Dariusz Frąckowiak, Justyna i Dariusz Zalescy, Elżbieta i Lesław Fijałkowscy. Widok nowego obrazu pobudził serca parafian i po dwóch tygodniach pojawił się obraz Jezusa Miłosiernego. Fundatorzy obrazu to parafianie z Wojtaszyc i Wrześni.

Grodzenia ciąg dalszy.

Dzięki pomocy druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z Dębic wykonaliśmy dalszą część ogrodzenia. Ta część wykonana została z płyt betonowych.

Nowe ogrodzenie.

W lipcu 2018 rozpoczęliśmy grodzenie terenu przy plebanii. Ogrodzenie wykonał nasz parafianin Rafał Kata.

Bierzmowanie i rozpoczęcie Peregrynacji Obrazu Św. Józefa.

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa przywieźliśmy z Kalisza kopię Cudownego Obrazu Świętego Jóżefa. Podczas Odpustu i Bierzmowania naszej młodzieży w dniu 20.03.2018 ks. bp Henryk Wejman dokonał poświęcenia obrazu i przekazał pierwszej rodzinie naszej parafii. Od tego momentu obraz rozpoczął wędrówkę w naszej wspólnocie parafialnej. Peregrynacja trwała prawie 1,5 roku.

Pierwsze prace porządkowe.

Od października 2017 roku rozpoczęły się prace związane z porządkowaniem terenu przy plebanii w Jenikowie. Zostały usunięte stare drzewa owocowe, krzaki i stare ogordzenie.

Stan zastany obiektów parafii.

Stan obiektów parafii na dzień objęcia parafii przez nowego proboszcza (sierpień 2017).